JUTARNJA SMJENA

5. sat  17:10 – 17:55

6. sat  18:00 – 18:45

CSI.hr

Ispis statistike od 24. 5. 2023.

Meteorološka stanica u školskome dvorištu
Autor: Dražen Valentak, 9. 12. 2013.

Osnovna škola Ivana Mažuranića iz Vinkovaca u mreži Pljusak.com

Hvale vrijedan projekt Globe na svjetskoj razini otvorio je vrata istoku Slavonije. Kako u vinkovačkome i vukovarskom  kraju nema meteorološke stanice ovog tipa, Slavonci očekuju temperature iz naše regije. Ova Vinkovačka škola odlučila je promijeniti tu praksu. U suradnji sa Crometeo portalom i mrežom Pljusak.com 4. prosinca 2013.  u dvorištu škole postavljena je i puštena u rad moderna meteorološka stanica Davis Vantage Pro2. Voditelj projekta je učitelj fizike Dražen Valentak koji je za ovu godinu osmislio novi, zanimljiv program za učenike. Stanica u realnom vremenu mjeri temperaturu, vlažnost zraka, tlak, količinu oborina, smjer i brzinu vjetra.

-Postavljanjem ove stanice uvrstili smo se među rijetke škole u Slavoniji koji se bave proučavanjem meteorologije – kaže ravnateljica škole Marina Markić.

Razgovor s voditeljem projekta Draženom Valentakom

Što je Globe projekt i koji su njegovi ciljevi?

Globe projekt je međunarodni projekt globalnog učenja i opažanja za dobrobit okoliša. U okviru projekta, svi koji su uključeni u njega bave se izvođenjem raznih mjerenja koji se upisuju u internacionalnu globe bazu. Time učenici doprinose znanstvenim istraživanjima na svjetskoj razini.

Kako se naša škola u njega uključila?

Naša se škola uključila u projekt informirajući se u o njemu putem mrežnih stranica, a ja sam osposobljen za voditelja Globe projekta.

Koje mogućnosti ovaj projekt nudi učenicima?

Ovaj projekt nudi učenicima jednu novu izvannastavnu aktivnost GLOBE koja im omogućuje spoznavanje vremenskih prilika svoga kraja i utjecaj klimatskih promjena na vrijeme.

Na koji način se u njega mogu uključiti gradske institucije i mediji?

Kako su podaci u digitalnom obliku, dostupni su svima putem stranice www.pljusak.com i na stranicama škole.

Možemo li očekivati nastavak program iduće godine?

Projekt je i zamišljen da traje jedno duže vremensko razdoblje jer se meteorološki podaci, da bi bili relevantni, proučavaju desetljećima.

Razgovor vodila Ivana Šego

Acl2