preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci

Login
Vremenska prognoza

Školska kuhinja

Tjedni jelovnik u našoj školskoj kuhinji.

Primanja roditelja

Virtualna knjižnica

Kliknite na sliku da biste posjetili virtualnu knjižnicu.

e-Dnevnik

Dabar

Klik na sliku vodi vas u učionicu Pseudodabar, predviđenu za vježbu zadataka za natjecanje Dabar

 

OPIS PROJEKTA „SLAVONIJA NA DLANU“

 

Projekt „Slavonija na dlanu“ ima za glavni cilj očuvati bioraznolikosti naše Slavonije. Kao Ekoškola čija je zadaća odgojiti mlade generacije osjetljivima po pitanju okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti koja će njegovati postulate održivog razvoja, prijavili smo naš projekt na nagradni natječaj tvrtke Procter&Gamble  „Čuvajmo svoj dom od malih nogu!“  te smo osvojili nagradu koju smo željeli iskoristiti na način da educiramo naše sugrađane i posjetitelje grada Vinkovaca o bioraznolikosti naših slavonskih šuma i rijeka postavljanjem edukativnih panoa o flori i fauni rijeka uz šetnicu rijeke Bosuta te izgradnjom vanjske učionice unutar oaze male slavonske šume sa ribnjakom u dvorištu škole sa edukativnim panoima o autohtonim biljkama i životinjama šume.

Učenici su sudjelovali u brojnim aktivnostima tijekom školske godine u kojima smo učili o važnosti očuvanja prirodnih resursa i živih bića.

S učenicima smo posjetili Otočke virove gdje smo uz stručno vodstvo proširili znanje o autohtonim vrstama slavonske šume te se upoznali sa bioraznolikošću našeg zavičaja.

Obilježili smo i Svjetski dan šuma, 21. ožujka gdje smo pogledali edukativni video o važnosti fotosinteze, očuvanju šuma, te igrali igre i izrađivali otiske zeljastih biljaka i proširili znanje o biljnim vrstama.

Izradili smo kuglice od sjemenki za zelenije Vinkovce. Na radionici su učenici izradili otiske šumskih životinja.

Učenici su na satima prirode i biologije i u okviru dodatne aktivnost istražili o biljnim i životinjskim vrstama karakterističnim za rijeku Bosut te opisali njihove karakteristike i pripremili 12 panoa u digitalnom alatu.

Na satima informatike su izradili interaktivne igre kako bi zainteresirani prolaznici očitavajući QR kodove sa interaktivnih panoa, mogli odigrati igru, kojom smo željeli potaknuti kognitivni proces pamćenja o pročitanom.

Kako bismo bolje upoznali mikrosvijet rijeke, organizirali smo i radionicu mikroskopiranja vode. Ova aktivnost je omogućila našim učenicima da istraže mikroorganizme i druga živa bića koja nastanjuju rijeku Bosut. To nam je pružilo dublji uvid u bogatstvo života koje ova rijeka pruža.

Učenici su izradili brošuru o štetnim učincima konvencionalnih deterdženata na vodene tokove. Istaknuli smo negativan utjecaj ispuštanja otpadnih voda na okoliš. Uz to, pripremili smo i pokuse kojima smo demonstrirali štetan utjecaj deterdženata. Cilj nam je potaknuti građane da koriste ekološki prihvatljive deterdžente i brinu se o čistoći naših vodnih resursa.

Izradili smo i brošuru „Očuvajmo naše šume“ u kojima smo istaknuli načine kako se ponašati prilikom posjete šumi kako ne bi ugrozili i uznemirili biljni i životinjski svijet.

Krajem svibnja smo obilježili Dan bioraznolikosti te s ponosom predstavili vanjsku učionicu, ribnjak i edukativne panoe koje smo uspjeli izgraditi i postaviti sa našom novčanog nagradom, ali i suradnjom sa lokalnom zajednicom jer cilj nam je bio i da svi aktivno sudjelujemo u očuvanju naše Slavonije jer bioraznolikost je od velike važnosti za očuvanje šumskih i vodenih ekosustava u ovoj regiji.

Donacijom vanjske učionice i sadnica te stručnom pomoći Hrvatskih šuma, voditelja UŠP-a Vinkovci, Krasnodara Sabljića te šumara Darka Posarića i podršku ravnateljice Marine Markić kao i potporu gradonačelnika Vinkovaca Ivana Bosančića te voditelja Hrvatskih voda Emila Dereša uspjeli smo ostvariti planirano.

Učenici su na taj dan pripremili brošure i organizirali igre za zainteresirane , igre poput Pronađi tragove šumskih životinja, Zadatak riješi znanju se nasmiješi, Spoji plod sa biljkom su na zabavni način učili sudionike igara o važnosti zaštite prirode.

Učiteljica Dinka Čorak, prof.bio i kem

 

preskoči na navigaciju