RADIONICA - KUŠAONICA; POGODI TKO SAM A ZDRAV SAM?!

Naša škola se uključila u obilježavanje tjedna zdravog školskog doručka i kroz održavanje radionice –kušaonice s temom: Pogodi tko sam, a zdrav sam?!

U dehidratoru smo priredili zdrave grickalice-čips od različitih vrsta voća i povrća: kruška, jabuka, ananas, bundeva, rajčica, avokado ,mango...

Učenici su odabrani nasumičnim odabirom u e-dnevniku što inače „vole kada trebaju odgovarati usmeno“. U prvom krugu natjecanja odabran je predstavnik razreda koji je kušanjem ostvario najveći broj bodova. Ispitivali su organoleptička svojstva kao što su izgled, boja, miris i okus. Prvo su detektirali namirnice s povezom na očima koristeći samo osjetila za  miris i okus a potom bez poveza kada su uključili i osjetilo vida promatrajući izgled i boju. Učenik s najviše bodova dalje se natjecao za svoj razred u eliminacijskom testiranju.

U finalnom krugu su trebali pokazati i nešto više znanja. Nakon skeniranja QR kodova iza kojih su se skrivale kratke priče  u kojima  su morali dekodirati dijelove teksta i sastojke karakteristične za određenu vrstu namirnice poput likopena, bromelaina, mangefarina, pektina, beta-karotena…svoje spoznaje su trebale unijeti u tablicu te ih povezati s voćem koje su kušali kao zdrave grickalice.

Pobjednica Lara Rončević iz 8.b dobila je nagradu koju je imala „zadatak“ podijeliti sa svojim razredom u obliku palačinki s domaćim sirom i vrhnjem.