Za početak par mudrih izreka…

„Život je test otvorene knjige. Učenje kako učiti vaša je najcjenjenija vještina u internetskom svijetu.“
Mark Kuban
„Najbolje učitelji su oni koji vam pokazuju gdje trebate tražiti, ali ne govore vam što trebate vidjeti.“
Alexandra K. Trenfor
„Prečesto dajemo djeci odgovore na pamćenje, a ne probleme koje treba riješiti.“
 Robert Lewin

Zašto učimo kemiju?

Kemija je prirodna znanost koja proučava građu, svojstva i promjene tvari. Ona nam omogućava razumijevanje prirodnih pojava, ali i primjenu kemijskog znanja u svakodnevnom životu. Učenjem kemije razvijamo logičko i kreativno mišljenje.
Dakle, upravo kemija, i kao znanost i kao školski predmet, izučava pojave odnosno podučava o prirodnim pojavama koje se zbivaju u svijetu u kojem živimo. Za uspješnost nastave kemije odlučujući su načini na koje će učenici usvojiti pojmove i razviti ispravne predodžbe.
Učenje gradiva kemije kao i ostalih prirodnih znanosti ne može se svesti na učenje činjenica i reprodukciju istih. Potrebno je  redovito pratiti nastavu, bilježiti sve što se radi na satu ali još bitnije je sve kod kuće ponoviti i učiti s razumijevanjem.
U kemijskom kutku možete naći dodatne zadatke koji će vam učeći kroz igru i praktični rad omogućiti bolje razumijevanje kemije kao prirodne znanosti.
Za kraj još jedna mudra izreka:
„Učenje je blago koje će svog vlasnika pratiti svugdje.“ -Kineska poslovica

Posjet suvremenom laboratoriju

Laboratorijska avantura analize tla

Učenici sedmih i osmih razreda u pratnji učiteljice Kemije Darije Vištice posjetili su laboratorij Trin-Lab 15. prosinca. Učenici su imali mogućnost vidjeti kako izgleda suvremeni laboratorij u kojem kemičari analiziraju tlo, koje nam je iznimno važno za naš poljoprivredni kraj. Upoznali su razne vrste tla koje poljoprivrednici donose na analizu kako bi znali što poboljšati u prihrani, i kako bi dobili bolje prinose. Upoznali su se sa samim procesima uzimanja uzoraka, usitnjavanja i pripreme za razne kemijske analize. Voditeljica laboratorija Edita Fogl demonstrirala im je nekoliko pokusa koji su dodatno zainteresirali učenike. Posebno im se svidio pokus koji je vezan za pH vrijednost Coca - Cole. Dodatno su se osvijestili o njenoj štetnosti za ljudski organizam. Bili su jako zadovoljni jer su vidjeli puno kemijskog posuđa i pribor koji su do sada imali prilike vidjeti samo na fotografijama u udžbeniku.

Posjet Sveučilištu u Osijeku-Odjel za kemiju

MasKEMbal

Najuspješniji učenici kemičari sedmih i osmih razreda u pratnji učiteljice kemije Darije Vištice posjetili su zajedno s kemičarima Gimnazije i njihovim profesorima kemije 9. veljače Sveučilište u Osijeku-Odjel za kemiju. Kroz niz zanimljivih pokusa imali su mogućnost upoznati kemiju kao zabavnu znanstvenu disciplinu. Kako se nalazimo u vremenu karnevala studenti kemije maskirali su se u  superjunake iz filmova Batmana, Spidermana, Hulka i priredili nam čarobni „MasKEMbal“ uz šarene i zvučne aktivnosti prepun maštovitosti, znanja i zabave. Neki su sudjelovali i u pub kvizu s kemijskom tematikom a bilo je tu i krafni, kokica.  U dvorištu fakulteta dočekali su nas junaci iz stvarnog života koji imaju važnu zadaću  zaštite i spašavanja ljudi, životinja, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša u velikim nesrećama i katastrofama. Učenici su imali priliku pogledati unutrašnjost vatrogasnih, bolničkih kola ali i provozati se u terenskim quadovima. Puno učenika zainteresiralo se još više za kemiju koja im u budućnosti možda postane i životni izbor.