JUTARNJA SMJENA

5. sat  17:10 – 17:55

6. sat  18:00 – 18:45

CSI.hr

Ispis statistike od 24. 5. 2023.

"More trees? Yes, please!" U Bugarskoj
Autor: Mirna Katičić, 26. 11. 2013.

Od 18.do 22. studenog predstavnice naše škole, učiteljice Slađana Raguž, Vesna Grgurić, Ana Volf, Andreja Pranjić, Mirela Ešegović Rimac i koordinatorica projekta Mirna Katičić bile su na četvrtoj mobilnosti u Bugarskoj.

Škola domaćin, osnovnoškolsko učilište "Ivan Vazov" iz Plevena, ugostio nas je zajedno s ostalim školama partnerima, Poljske, Češke, Estonije, Španjolske, Turske, Rumunjske i Hrvatske. Škola iz Rumunjske ostvarila je ovaj puta najveći broj mobilnosti jer su poveli i učenike.  U školi smo imali priliku upoznati se s božićnim običajima Bugarske, gdje su nam bugarski  učenici otpjevali tradicionalne  božićne pjesme, te nam prikazali božićne običaje. Nakon priredbe prošetali smo se školom, te zaključili kako nema prevelike razlike između bugarske i hrvatske škole.

Popodne smo proveli u Oreshaka selu,  selu u kojemu se nalazi Nacionalna izložba umjetničkog obrta. To je jedina izložba u Bugarskoj koja je okupila radove umjetnika iz svih etnografskih regija u zemlji.  Večer smo proveli u tematskoj večeri, na kojoj je svaka država trebala predstaviti svoj narodni ples. Mi smo se predstavili s slavonskim bećarcom, koji smo otplesali u kolu sa svim partnerskim učiteljima.

Slijedeći dan proveli smo obilaskom grada Plevena. Posjetili smo mauzolej „Sv Jurija“ gdje smo se upoznali s poviješću grada u kojem se 1877. godine dogodila važna bitka između Rusa i Turaka. Nakon upoznavanja povijesti grada, posjetili smo općinu Pleven u kojoj smo se susreli s dogradonačelnikom   Aleksejom Zelovom koji se razveselio darom hrvatskih predstavnica, buteljom iločkoga vina, jer je i Pleven poznat kao vinogradarski grad. Sastanku je nazočio i ravnatelj škole " Ivan Vazov "  gospodin Dimitar Mitev koji je istaknuo važnost ekoloških projekata te rekao da oni, ne samo da pomažu u zaštiti okoliša , nego se kroz njih i " grade mostovi "  između  zemalja .

Nakon posjeta dogradonačelniku, partneri su se uputili u park gdje su nas dočekale sadnice drveća koje smo  posadili. Svaka država dobila je po jednu sadnicu, a održavanje će nastaviti učenici škole „Ivan Vazov“.

Posljednji dan ove mobilnosti proveli smo u obilasku glavnog grada Bugarske, Sofiji.

Završena je još jedna mobilnost, koja je između svega obogaćena međusobnim druženjem i izmjenjivanjem iskustva. Slijedeća mobilnost je u Španjolskoj u siječnju 2014. godine.

Acl2
Undefined aid or aoid