JUTARNJA SMJENA

5. sat  17:10 – 17:55

6. sat  18:00 – 18:45

CSI.hr

Ispis statistike od 24. 5. 2023.

posjet Vukovaru
Autor: Ivana Šego, 8. 6. 2012.

Posjetili smo grad heroj

U okviru nastavnog programa i teme Domovinski rat učenici osmih razreda obišli su Vukovar  2. lipnja 2012. Imali su prilike čuti i vidjeti svjedočanstva o ratnim godinama u Vukovaru i upoznati one koji sada prenose živu riječ, a tada ih je obavijala patnja i šutnja. Učenici su razgledavali vojni vozni park koji je u stalnom izložbenom postavu te ih nije spriječila ni kiša da uđu u tenk i popnu na brod. A imali su prilike čuti i o minsko-eksplozivnim sredstvima što je za Slavonce vrlo bitno jer još ima nerazminiranih područja. Bilo je to jedno lijepo iskustvo koje će im ostati u sjećanju.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Po samome dolasku obišli su izložbeni postav o Domovinskome ratu u vukovarskoj bolnici. Kako je taj postav u podrumima gdje su se spašavali životi za vrijeme rata, već sam osjećaj skučenoga prostora izaziva nelagodu. Nižu se video-zapisi i svjedočenje dr. Vesne Bosanac. Nema tih riječi kojima se mogu opisati osjećaji, vrlo snažna suosjećajnost i misli. Jedino ostaje mjesta zahvalnosti.

Uslijedio je još jedan dirljiv obilazak, i to prostora i Memorijalnog centra Ovčara. Na samome mjestu zločina nastupili su muk i tišina. Čule su se riječi vodiča i zajednička molitva za koju je itekako trebalo skupiti snage da se izgovori na glas. Potom su posjetili  Vukovarsku vojarnu u kojoj je smještena izložba o Domovinskome ratu u Vukovaru po danima i vozni park koji je učenike uspio odvući od teških misli i zabaviti. No na kraju su obišli i kopiju jedne prostorije logora.

Uz Trpinjsku cestu zvanu Groblje tenkova smješten je Dom hrvatskih branitelja koji iznosi svoja svjedočanstva jedinstvenim izložbenim prostorom.

Učenici su po završetku  zaključili da sada ovu temu znaju za pet.  Ipak to nije bio cilj izleta, već putem žive riječi i svjedočanstava saznati nešto više nego što je u redovitome programu. Kako su Vinkovci bili u ratnoj zoni, hvale vrijedan je jedan ovakav izlet jer je život u Vinkovcima u tim godinama  vukovarskom žrtvom na neki način ipak bio sigurniji.

Bilo je to jedno lijepo iskustvo, bez suvišnih riječi koje će im ostati u sjećanju.

Ivana Šego

Acl2