Jelovnik.pdf
Bezglutenski jelovnik.pdf

Integrirani nastavni sat Povijesti i Hrvatskoga jezika
Autor: Mirjana Javor, 14. 12. 2015.

Kako bi nastava bila zanimljivija, a ujedno se ostvario i suodnos između nastavnih predmeta Povijesti i Hrvatskoga jezika, 3. studenoga učiteljica Povijesti Ivana Velić i učiteljica Hrvatskoga jezika Ivana Šego održale su integrirani sat.  Nastavna jedinica Hrvatskoga jezika bio je sat ponavljanja Početaka hrvatske pismenosti, a nastavna jedinica Povijesti bila je ponavljanje Hrvatske u ranom srednjem vijeku. Učenici su bili podijeljeni u skupine po nazivima prvih glagoljskih slova: az, buki, ci, dobre i est.

Tekst: Ivana Šego

foto

U prvome su dijelu sata skupine ponavljale Povijest, podatke o spomenicima i prisjetili su se vladavine hrvatskih vladara koji se na tim spomenicima spominju. Svaka je skupina dobila kartice s fotografijama spomenika i pitanjima. Nakon pripreme, usmeno su izlagali. Uslijedio je kviz putem power-point prezentacije iz Hrvatskoga jezika. U kvizu su ponavljali hrvatska pisma i spomenike, prve pisane dokumente i prve tiskane knjige. U završnome dijelu imali su praktičnu primjenu glagoljice, pisali su u parovima poruke na glagoljici koja je prikazana na plakatu. Učenici su izrazili zadovoljstvo provedenim satom te iznijeli želje da se i dalje nastavi s integriranim satima. U proljeće će se ostvariti još jedan takav sat kroz Terensku nastavu u kući Ivana Kozarca i u crkvi svetoga Ilije na Meraji.